zlinprojekt.

Inovace hýbou světem. Vaše vnitrofiremní kultura ale naopak vychází z léty prověřených, tak trochu baťovských principů. Hlásíte se k této tradici záměrně?

Ano, obecně jsme dnes přehlceni informacemi, a tak se mi osvědčuje vracet se k základním principům optimálního fungování člověka i firmy. Po lidech například nechci, aby dlouhodobě pracovali přesčas. Jejich úsilí si cením, a proto se snažím, aby v zájmu dlouholeté oboustranně vyhovující spolupráce nevyhořeli a zachovali si udržitelné pracovní i životní tempo.

Dlouhodobě se věnujete i takovým aspektům, jako je příjemné pracovní prostředí a celková vizuální identita firmy. Co vás k tomu vede?

Vizuál firmy je to první, s čím se zákazník i potenciální zaměstnanec setká – je to tedy otázka marketingu a udržování atraktivity, třeba i pro mladší generace. Zároveň mi také záleží na tom, aby se co nejlépe cítili lidé, kteří už ve firmě jsou.

Na vizuálním stylu je ale potřeba pracovat kontinuálně, a tak nás v budoucnu určitě čeká další upgrade. Inspirují mě v tom mimo jiné i takoví velikáni, jako je Škoda Auto nebo společnost Baťa.

A stejně jako oni míříte vysoko… Ve Zlínprojektu o sobě říkáte, že jste lídry v projektování datových telekomunikačních sítí. Jak se to projevuje?

Třeba tak, že v nás mají důvěru i velcí a významní zákazníci. A to dokonce takovou, že s námi do detailu konzultují své investiční záměry, do kterých pak vstupujeme jako dodavatelé nebo subdodavatelé.

Díky našim letitým zkušenostem tak pomáháme s optimalizací opravdu velkých projektů a akvizic – od dokumentace přes načasování jednotlivých fází až po finální realizaci.

Kde všude je tedy práce Zlínprojektu vidět?

Jsme hodně aktivní v Praze a Středočeském kraji, kde se odehrává masivní výstavba komerčních center, kancelářských budov a různých developerských projektů bytového charakteru.

Napříč republikou jsou to pak kromě dalších krajských měst třeba i malé obce, které dnes mají snahu se postupně zasíťovat. Stejně tak působíme i na Slovensku.

Mimo to se vám ale otevírá cesta do dalších zemí.

Ano, například Velká Británie teď dohání jakýsi handicap z minulosti, kdy tam kvůli monopolu operátorů vůbec nevznikaly optické a vysokorychlostní sítě. Snažíme se proto přijít na to, jak spojit znalosti našich specialistů se zkušenostmi britských projektantů a využít jejich přehled o tamní legislativě. Zatím je to ale ve fázi jednání. Zda a jakým způsobem na britský trh opravdu vkročíme, se ukáže během následujících měsíců.

Letošní rok tak může být zlomový. Co by takový úspěch pro Zlínprojekt znamenal?

Hlavně nasazení úplně nových softwarových nástrojů a aplikací. V Británii je kvůli nedostatku pracovní síly velký tlak na maximální využití umělé inteligence. To ale není nic, co by nás zaskočilo. Na tyto možnosti se totiž postupně začínáme soustředit i pro naše vlastní potřeby.

Zejména u našich nadnárodních zákazníků už návrhy bývají natolik komplikované, že je opravdu na místě použít nějakou sofistikovanou aplikaci na bázi umělé inteligence, která dokáže zohlednit narůstající množství vstupů a efektivně je zpracovat.

Pro know-how a informace o nejnovějších trendech si často jezdíte do zahraničí. Pochází odtud i inspirace na využití AI?

Je to tak. Český trh je poměrně malý a my se vždy snažíme být o krok napřed. Pravidelně se proto setkávám a diskutuji se zahraničními odborníky – často i neformálně.

Evropská FTTH komunita je naštěstí velice přátelská, a protože všichni ve výsledku řešíme podobné výzvy, bývají tyto debaty velmi podnětné.

Je ale potřeba překonat jazykovou bariéru…

Samozřejmě. Právě proto ve firmě máme výuku angličtiny. V našem oboru ale není technická angličtina nijak složitá a přitom výrazně rozšiřuje obzory.

Od inspirace nebo nápadu na inovaci vede ještě dlouhá cesta k její realizaci. Jak se vám je daří prosazovat?

Je to o dlouhodobých vztazích a diskuzích s našimi partnery a zákazníky – snažím se je na tyto trendy postupně navádět a edukovat. Operátoři jsou totiž k inovacím pořád poměrně vlažní. Pak už záleží na povaze zákazníka – ve velkých společnostech je prosazení novinek těžší, ale zkouším je ke sledování trendů ponouknout, aby jim neujel vlak.

A ve chvíli, kdy vidí příklady funkční dobré praxe, jde přesvědčování o něco snáz.

InterDATAview #04 / Jak se připojuje 1200 pražských bytů k síti

Plný změn a inovací byl i uplynulý rok. Co zásadního se vám povedlo?

Na kontě máme zasíťování hned několika okresních a krajských měst. Hodně jsme teď aktivní třeba v Hradci Králové, kde řešíme datové sítě ve velké lokalitě pro několik operátorů.

Z čeho mám opravdu velkou radost, je fakt, že operátoři konečně začínají stavět sdílené sítě. Zákazníci díky tomu získají přístup k lepším službám a výhodnějším nabídkám, aniž by se zbytečně budovalo víc paralelních sítí. Podle mě je to vítězství zdravého rozumu.

A co uvnitř firmy? Změnilo se něco pro vaše kolegy?

Nešlo si nevšimnout vánočních dárků – nového kávovaru a fotbálku… Určitě. Kontinuálně se snažíme zlepšovat pracovní prostředí, a i na letošní rok máme plány, jak ho ještě více zvelebit. Fotbálek se skvěle ujal a já to vnímám velmi pozitivně – chvilka odpočinku a odreagování nám všem prospěje.

Také mě těší, že máme zase několik nových kolegů a rozšiřuje se nám věkové spektrum i na tzv. mileniály, které si zaučujeme. Samozřejmě se ale nebráníme ani zkušenějším uchazečům.

Jak takový ideální uchazeč vypadá?

Základem je chuť k práci. Uvítáme kolegy a kolegyně, kteří ocení zázemí tradiční české firmy, ale zároveň se nebojí výzev (třeba i výjezdů do zahraničí) a dokážou myslet ve světovém měřítku. Projektováním datových sítí se totiž podílíme na výstavbě infrastruktury, která je nezbytná nejen pro Českou republiku a Evropu, ale i celý svět.

Náš obor má díky tomu perspektivu do budoucna i v dobách, kdy se globální ekonomika lehce otřásá v základech. Je to užitečná práce, která dává smysl a má reálný přínos pro společnost. A vstříc tomuto poslání se vydáváte i v roce 2023.

InterDATAviews #12 / Ženy projektantky: tenhle job není jen pro muže

Na co se těšíte vy osobně?

Letos nás opět čeká rozjezd velmi zajímavého a dlouhodobého projektu, takže se těším na nový impulz a vítr do plachet. Zlínprojekt navíc slaví 25. výročí založení. Připadá mi to neuvěřitelné. Uteklo to, ale když se ohlédnu, udála se spousta skvělých věcí – prostě je co slavit.

Všechny aktuality